1. Месото го сечкаме на коцки и на масло го упржуваме. Го вадиме од тавчето.
2. На истото масло (ако треба доставаме) ги ставаме кромидот и морковите ситно насечкани да се упржат. Откако кромидот ќе стане проѕирен, ги додаваме печурките насечкани на листови и тие да се запржат.
3. Го враќаме месото во тава и ги додаваме компирите сечкани на долги парчиња или по желба. Зачинуваме, ставаме околу 100 мл вода и динстаме кратко. Целата смеса ја префрламе во тава со капак. Во тавата која сме пржеле ставаме вода околу 300-400 мл и 1 лажица брашно. Промешуваме и го залеваме зеленчукот и месото.
4. Брокулата ја цепкаме на помали цветови и ја распоредуваме во тавата. Печеме во загреана рерна на 220 степени. При крај го отвораме капакот и запекуваме кратко.

Готово е кога компирите ни се сварени т.е. водата што сме ја ставиле испарила, а вкусовите се поврзале.

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Сите права се задржани