Маргаринот изматете го малку со миксер и додадете го јајцето, жолчката и пецивото кое ќе го растворите во румот. Потоа постепено додавајте брашно и месете. Отприлика влегува 500 гр. Кога тестото ќе биде готово, кинете мали парчиња (отприлика ќе добиете 70-80) и формирајте топчиња. Белката изматете ја малку со сол и во неа прпелајте ги топчињата а потоа во сусамот. Печете ги на на 180 степени, петнаесетина минути, додека малку не поруменат.

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Сите права се задржани