Прекрасна супа која ќе ве стопли во студените зимски денови...

Кромидот се сецка на месечинки и се запржува, да омекне на малку масло. Се додава сецканото лукче и шампињоните. По потреба се додава малку вода и се остава да се динста 10 минути.
Се додаваат сецканиот морков, компирот исецкан покрупно, 1 литар врела вода, коцката за супа и зачините.
Кога компирот ќе се свари, се вади настрана, се пасира и се враќа во супата.
Павлаката се раствора во малку вода и се додава во супата. По желба, на крајот, се додава сецкан магдонос.

Добар апетит!

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Сите права се задржани