Компири ги чистиме и вариме.
Од сварените компири правимо пире и го мешаме со павлака.
Пирето со павлака го враќaме во водата каде се вариле компирите.
Копривата ја миеме и ситно сечеме, додавамо во тенџере со пире.
Додека се вари испржете кромид и морковче и додаjте до варењeто.
Посолете, ставете сув зеленчук и пиперче, на краj додадете ситно исечкан магдонос.

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Сите права се задржани