1. Исчистите ги и исечкајте ги компирот и кромидот на коцкички.
2. Исчистите ја брокулата и исечкајте ја на цветови.
3. Оставете неколку брокули на страна, а остантите ставете ги во лонче со исечканиот кромид и компир.
4. Ставете го ловоровиот лист и сите продукти прелијте ги со вода.
5. Откако ќе зоврие водата, оставете бавно да се вари 20тина минути.
6. Додајте ги преостанатите брокули кои претходно ги тргнавте на страна и оставете да се вари супата уште 10тина минути.
7. Извадете го ловоровиот лист.
8. Целите брокули кои не се преварени извадете ги од супата и поставете ги на топла чинија.
9. Остатокот од супата испасирајте го со пасирка.
10. Додадете ги останатите варени брокули откако супата ќе се испасира.

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Криејтив Комонс - Наведи извор - Некомерцијално - Сподели под исти услови