Сите наведени состојки се мешаат со миксер во подлабок сад и на крајот се додава брашното за да се направи тесто. Се додава онолку брашно колку што е потребно за да тестото биде соодветно за правење.
На работната маса се расукува потенка кора од која се вадат посакуваните форми на колачите во зависност од пригодата, видот на модли или расположението. Наједноставно е со поголема чаша да правите кружни колачи, како на сликата.
Се пече на 180° во загреана рерна околу 15мин. во ненамачкано тавче или на хартија за печење.
Овие колачиња се одличен прилог за утринско кафе или чај.
Уживајте!

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Криејтив Комонс - Наведи извор - Некомерцијално - Сподели под исти услови