Во една вангличка ги ставме јајцето, медот ( шеќерот не е задолжителен) и матиме со миксер колку малку да се соединат.
Го додаваме растопениот и изладен путер,
Промешуваме, па ги додаваме ванилата, ароматичните зачини, просеаното какао, рогачот, пециво и брашното.
Замесуваме нелепливо тесто.
Го расукуваме на малку набрашнета површина, со модла вадиме форми и ги редиме во плех.
Ги печиме на 180 с, околу 10-14 минути, внимателно да не ни изгорат, поради темната боја.
Ги оставаме да се изладат, па ги собираме во лимена кутија каде можат долго време да стојат
Прекрасната кутијата е подарок од мојата пријателка Светулка, која ја поздравувам.

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Сите права се задржани