Подготовка:

1. Во една вангличка ги ставме јајцето, медот, (шеќерот не е задолжителен) и матиме со миксер колку да се соединат. Го додаваме растопениот и изладен путер,
2. Промешуваме, па ги додаваме ванилата, ароматичните зачини, просеаното какао, рогачот, пециво, и брашното. Замесуваме нелепливо тесто.
3. Го расукуваме на малку набрашнета површина, со модла вадиме форми и ги редиме во плех.
Ги печeме на 180 с, околу 10-14 минути, внимателно, да не ни изгорат, поради малку потемната боја.
Ги оставаме да се изладат, па ги собираме во лимена кутија, каде можат долго време да стојат.

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Сите права се задржани