Стекот го сечеме на средно големи шницли, јас ги спремам од вечер и ги оставам во маринадата преку цела ноќ до ручек.
Млекото го сипувам заедно со зачините маслото и сенфот во посебен сад. Стекот го додавам во маринадата покрива колку повеќе стои толку стекот е помек и сочен.
Наредниот ден процедете го млекото од стекот. Во грил тавата со малку масло го пржиме и сервираме со прилог по желба.
Добар апетит!!!

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Сите права се задржани