Уште еден рецепт од бабината кујна. :)

Се подготвува многу брзо и лесно.

Се матат јајцата со постепено додавање на шеќерот и ванилата.
Се додава постепено врелата вода, исто матејќи на најсилно.
Потоа се додава брашното помешано со пецивото,(на неколку пати) матејќи на најслабо.

Се излева во плех на хартија и се печи на 180 степени-20 мин., во претходно загреана рерна.

Топло се витка во влажна крпа.

Ладно се премачкува со мармалад.

Се витка убаво во ролат, се завиткува во најлонска фолија и во фрижидер или сега на балкон 2-3 саати да се стегни и се сечи.

Можи да се нароси и со шеќер во прав.

На здравје!

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Сите права се задржани