Пандишпан

Пенесто изматете ги јајцата и шеќерот.
Додајте го маслото и проматете уште сосема малку.
Додајте го брашното измешано со пецивото, афионот и румот.
Измешајте убаво со жица.

Истурете ја смесата во плех обложен со хартија.
Печете на 180 степени, 15 минути.

Испечениот пандишпан оставете го да олади, а потоа од истиот со калап во форма на срце вадете мали срциња.

Фил
Во касерола ставете ги млекото, гризот, ванилата и шеќерот.
Мешајте додека се згусти, а потоа оставете да се олади.

Путерот пенесто изматете го,па додајте го оладениот фил и претходно растопеното и оладено бело чоколадо.
Со миксер соединете го убаво филот.

Земете едно пандишпан срце и нанесете од филот.
Поклопете со друго пандишпан срце.

Истото направете го и со останатите пандишпан срциња и фил.

Ставете ги во фрижидер да се стегнат.

Во меѓувреме на пареа растопете го чоколадото со маслото.

Изладените тортици потопете ги во растоеното чоколадо и оставете ги на хартија за печење да се стегне чоколадото.

Украсете по желба(јас со кандирани цреши).

Од оваа доза излегуваат 7 тортици, може слободно да дуплирате, се јадат ептен брзо!

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Сите права се задржани