Путерот, шеќерот и солта изматете ги пенасто. Додадете го брашното и скробното брашно, добро изматете да се спојат состојките. Смесата ставете ја во готварски шприц со ѕвездест отвор или пак во шприц за тулумби. На хартија за печење истиснувајте од тестото форми по желба.

Се печат 10 минути на 190 степени во загреана рерна.

Откако ќе се изладат, се мачкаат со мармалад и се спојуваат по две колачиња.
Чоколадото и зејтинот растопете ги на пареа. Секое колаче со едниот крај се натопува во растопената чоколада и се остава да се излади.

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Сите права се задржани