Спанаќот убаво го миеме и го оставаме да се исцеди убаво. Го посолуваме и оставаме 2-3 минути па пак го цедиме. Го сецкаме на лентички и го помешуваме со ситно сецканиот млад кромид. Додаваме магдонос, маслиново масло и бибер. Промешуваме убаво и го додаваме сокот од еден лимон.
Салатата е готова.

Забелешка.
Оваа салата треба да се јаде веднаш.
На здравје

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Криејтив Комонс - Наведи извор - Некомерцијално - Сподели под исти услови