Најпрво го зафаќаме квасецот и оставаме да надојди. Кога ќе биди надојден го додаваме брашното, маслото, јајцата и јогуртот. Убаво мешаме и го додаваме и сирењето. Сместа што ќе ја добиете е погуста.
Ја истураме во намрсен калап за куглоф и оставаме да надојди.
Пред да се печи наросуваме сусам. Куглофот го печиме на 190 степени околу 30 минути.
Кога ќе се испечи оставаме малку да се излади и го превруваме на тацна.
На здравје!!!

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Криејтив Комонс - Наведи извор - Некомерцијално - Сподели под исти услови