Да се искористи пролетта со сите нејзини богатства.
1. Јајцата кратко рачно изматете ги. Додајте го маслото и јогуртот.
2. Брашното промешајте го со пецивото и додајте го во јајцата.
3. На крајот ставете го сирењето и штавејот. Убаво измешајте.
4. Калапот во кој ќе го печете прекријте го со хартија. Мојот е голем, ако сакате повисок кекс тогаш може да печете и во помал. Ставете ја смесата, израмнете и одозгора ставете неколку помали ливчиња штавеј.
5. Печете во загреана рерна на 180 степени, цело време прекриено со фолија, се додека не се испече. Проверете со чепкалка.

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Криејтив Комонс - Наведи извор - Некомерцијално - Сподели под исти услови