Испечати

Солен кекс со штавеј

Солен кекс со штавеј

Состојки

  • 150 гр брашно
  • 150 гр пченкарно брашно
  • 1 пакетче пециво
  • 4 јајца
  • 150 мл јогурт
  • 5 лажици масло
  • 150 гр дробено сирење
  • малку сол и бибер
  • 1 грст исечкан свеж штавеј

Подготовка

Да се искористи пролетта со сите нејзини богатства.
1. Јајцата кратко рачно изматете ги. Додајте го маслото и јогуртот.
2. Брашното промешајте го со пецивото и додајте го во јајцата.
3. На крајот ставете го сирењето и штавејот. Убаво измешајте.
4. Калапот во кој ќе го печете прекријте го со хартија. Мојот е голем, ако сакате повисок кекс тогаш може да печете и во помал. Ставете ја смесата, израмнете и одозгора ставете неколку помали ливчиња штавеј.
5. Печете во загреана рерна на 180 степени, цело време прекриено со фолија, се додека не се испече. Проверете со чепкалка.