Колоритна, вкусна салата-оброк е мојот денешен предлог.

Прво во загреана тава го ставаме да се запржи колбасот, кој е исецкан на мали коцки.
Оставаме на страна.
Во касерола налеваме вода, додаваме сол и ја вариме тестенината според упатството.
Ја процедуваме и оставаме да се излади.
Во сад ги соединуваме колбасот, магдоносот, шери доматите, маслинките, тестенините, зрната калинка.
Убаво промешуваме.
Во мала чашка ги ставаме сите состојки за дресинг.
Убаво матиме, промешуваме, па ја прелеваме салатата.
Соединуваме убаво и сервираме.

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Сите права се задржани