Прво во сецко се ставаат кикиритките, сусамот, сончогледот и се сецкаат, не мора да се многу ситно сецкани.
Сега во млакото млеко се става квасецот со шеќерот и малку брашно.
Се промешува. Кога е активиран се додаваат сите останати состојки и се замесува тесто.
Се остава 10 минути да одмори.
Потоа се сучи кора, дебела 5мм и со калапче се вадат цветчиња.
Се редат во плех. После 10 минути се печат на 190 с. Околу 20 минути.

Овие грицки настанаа со цел да го искористам калапчето кое ми е подарок од Вале. И воопшто не згрешив, одлични се.

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Сите права се задржани