Од брашното, јајцето, маслото и водата се прават палачинките.
Се прават во претходно загреано и намрсено тавче запалачинки. Кога ќе ги направите палачинките се филоваат со доматното пире, ориганото и кашкавалот и саламата.
Како прилог со палачинките додадете малку павлака со оригано.
За поубав вкус кога ќе ги исфиловате палачинките ставете ги кратко во микробранова за да се стопи кашкавалот.

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Криејтив Комонс - Наведи извор - Некомерцијално - Сподели под исти услови