Вкусни и декоративни солени мињони.

Прво се матат јајцата со солта, па се додаваат останатите состојки.
На крај се додава изблендираната блитва.
Сето убаво се промешува и се печи во правоаголна тава на делимано.
На страна во една зделичка се соединуваат сите состојки за филот.
Испечената кора се филува со филот.
Врз филот се премачкува со танок слој кисела павлака, се ренда кашкавал.
Се сечат мињони и се украсуваат со морков и магдонос.

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Сите права се задржани