Ова е еден одличен рецепт за переци. Количината на состојки си е прецизно точна.

Подготовка:

1. Сите состојки само ставете ги во вангличка, замесете ги и ќе добиете мазно тесто, на кое ама баш ништо ниту треба да се додаде или одземе. Ќе ви требаат околу 30 минути за подготовка.

2. Значи од сите горе наведените состојки се замесува тесто со рака. Се дели на 2 дела, кои се расукуваат во кори со дебелина од 3,4 мм. Со помош на алатка се вадат переци. Се редат во голем плех. Јас ја искористив и белката, ги премачкав со неа и наросив ким. Се печат 15 минути.
Се оставаат да се изладат, па се послужуваат.

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Сите права се задржани