Подготовка
Загрејте го млекото и ставете го квасецот со малку брашно и шеќер да надојде. Потоа додадете ги останатите состојки. Замесете убаво, мазно и меко тесто кое нема да се лепи за рацете.
Оставете го во садот, покријте го со крпа и оставете го на топло место додека да нарасне.

На намасната површина извадете го тестото од садот и поделете го на 4 еднакви делови. Доколку има потреба поделете го на повеќе делови. Од секој дел посебно расукајте една правоаголна кора која ќе ја премачкате со кечап насолете оригано и наредете ред кашкавал ред печеница. Секоја кора ја мотаме во ролат и ја затвараме на краевите. На останатите два ролата им наросуваме сирење и ги формираме во ролати. Вака подготвените ролати ги оставаме да подстасаа околу дваесетина минути. Премачкуваме со жолчка и наросуваме сусам.
Ролатите се печат на 220 степени околу половина час се додека не добијат убава златна боја.Ролатите изладете ги убаво и тогаш сечете ги.
На здравје!!!

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Сите права се задржани