Убава солена торта која е убава комбинација за појадок со чаша јогурт.
Најпрво ги матиме јајцата па постепено ги додаваме и другите состојки, јогуртот, маслото, брашното, солта пецивото и продолжуваме да матиме со миксер. Откако ќе добиеме убава смеса ги додаваме ренданите моркови и тиквички, доволно е некаде една шолја за чај.
Продолжуваме со лажица да мешаме. Ја ставаме смесата во набрашнета тепсија, наросуваме со сусам од горе и печеме во загреана рерна, околу 25-30 минути, зависно од тоа како ви пече рерната, додека не добие убава боја.

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Криејтив Комонс - Наведи извор - Некомерцијално - Сподели под исти услови