Првиот фил се добива откако ќе се измешаат мајонезот, павлаката, фета сирењето и сецкана шунка.
Вториот фил се добива откако ќе се измеша мајонезот и павлаката со рендани варени јајца, рендан кашкавал и сецкани кисели краставички.
Третиот фил се состои од мешавина од павлака и мајонез.

Откако ќе бидат приготвени сите филови се филува обландата.
Првиот лист обланда се премачкува со првиот фил, па врз филот се става другот лист обланда кој пак се премачкува со вториот фил. Врз вториот фил се става последната обланда која се премачкува со третиот фил.
На крај целата обланда се декорира со рендан кашкавал или друго по желба.

Обландата се става во ладилник до следниот ден, па потоа сече на коцки.

Овој рецепт е погоден за празнични трпези и за сервирање.

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Криејтив Комонс - Наведи извор - Некомерцијално - Сподели под исти услови