Прв пат го правам овој сок и воодушевена сум и со бојата и со вкусот.
1. Најпрво се мијат плодовите под млаз со студена вода. Потоа се ставаат во длабоко тенџере и се налева вода колку да се покријат трнинките. Се гмечат со алатка за пире. Се вари 1 саат.
2. Се остава да олади малку колку да можеме да ги цедиме низ газа или низ преса.
3. Во исцедената течност се додава шеќерот и се вари 15 минути откако ќе зоврие.
4. Се остава до наредниот ден да се олади и згусни.(Беше редок сокот но после 8 саати се згусна).
5. Се собира во стаклени шишиња или како јас во пластични и го замрзнувам.На здравје!!!

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Сите права се задржани