Обожавам комбинации на вкусови, а оваа ептен ми се погоди.

Рецептот за сушените домати во маслиново масло е од биберче, а интегралното лепче го спремаме дома по ОВОЈ рецепт, од наше пченично брашно, мелено на воденица.
Лепчето мераклиски го печеме во калапите за векни до Делимано, а подготовката е лесна и едноставна.

Исечете тенки парчиња од лепчето или ако користите купечки може веќе и да се исечни во дебелина која совршено одговара.
На двете парчиња леб ставете ги сушените домати. Нема потреба од премаз, маслиновото масло ќе го натопи лепчето и ќе му даде феноменален шмек.
Сланината или свинскиот врат убаво испржете ги од двете страни, да крцкаат, а кромидот исечето го на кругови. Наредете ја сланинат врз доматите, врз неа кромидот, ставете го второто парче леб и уживајте во магијата.

Пријатно јадење!

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Сите права се задржани