Лични, вкусни колачи за празнично послужување е мојот предлог.

Подготовка:

1. Во тенџере се ставаат, на тивок оган, да се соединат путерот, млекото, шеќерот, чоколадото. Од кога е смесата изедначена, значи не треба да врие, тргаме од оган и убаво промешуваме, да се изедначи.
Сега ги додаваме другите состојки. Убаво соединуваме.
2. Смесата ја нанесуваме на даска за колачи. Израмнуваме. Од кога ќе се стегнe, сечиме на коцки или ги формираме во модличка.
3. Секоја коцка ја потопуваме во растопено бело чоколадо. Правиме декорација по желба. Ги редиме во хартиени кошнички и ги послужуваме.
На здравје.

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Сите права се задржани