1. Сите состојки за тестото ставете ги во длабок сад и изматете со спиралните маталки. Од тестото оформете топка, завиткајте го во стреч фолија и ставете во фрижидер да отсои најмалку 2 часа.

2, Формирајте топчиња нешто поголеми од лешник и ставете ги во тва обложена со хартија за печење. Со помош на дрвена чепкалка направете отпечатоци во форма на снегулка.

3. Се печат 9-10 минути на 190 степени во претходно загреана рерна. Колачињата треба да останат светли, готови се кога рабовите благо ќе поруменат. Оставете да се изладат.

4. Мармаладот загрејте го додека да стане течен. Ставете во силиконско шише со мал отвор или во кесичка на која ќе и го отсечете врвот за да направите мал отвор. Исполнете ги отпечатоците со мармалад и одозгора наросете со сечканите фќстаци.

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Сите права се задржани