Подготовка:

1. Oвошјето го миеме и го чистиме од семките. Состојките ги ставаме во соковник, процедуваме.

2. Сокот го сервираме во 2 чаши.
Може да се додадат и зрели смокви, но ќе треба да се додаде уште едно парче лубеница, поради постигнување на густината на смутито.
На здравје.

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Сите права се задржани