Додека сеуште има доста портокали да ги искористиме. Еве од мене еден рецепт за слатко кое ме воодушевува секој пат кога ќе ја отворам тегличката. Аромата на портокал е доста интензивна и освежителна така што никој не може да остани рамнодушен, а да не посака да го проба.
1. Портокалите се мијат и се лупат многу тенко само површно да се исчистат од портокаловиот дел
2. Се варат 7 пати со промена на водата, но нека не ве буни тоа не е воопшто тешко, оди доста брзо ако паралелно ставите две садови на оган со вода и со цедалка ги префрлеувате од едниот во другиот сад нормално кога водата ќе зовирие и само кратко се оставаат
3. Се цедат и се оставаат малку да се изладат
4. Се сецкаат на коцки, но не многу ситно

Шербет
Водата шеќерот и медот се ставаат во сад на оган да варат до точка на вриење (Количината на шеќер може да се намали ако портокалите се многу благи)

Во шербетот се додаваат портокалите и се варат околу 1 час. Откако портокалите ќе се сварат, ќе омекнат се додава ванилата и лимонот.
Се остава да излади и се собира во стаклени тегли кои треба цврсто да се затворат.

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Криејтив Комонс - Наведи извор - Некомерцијално - Сподели под исти услови