прв чекор : го сецкате пилешкото на еднакви коцки, го мешате со 64 грама пченкарно брашно
втор чекор:се загрева вок тава со масло за пржење на 200 Ц и потоа се ставаат коцките пилешко да се запржат ( не подолго од 1 мин ) Откако ке добијат румена боја се вадат на цедилка или на салфетка за да се исцеди маслото од нив .
трет чекор :пиперката , кромидот и ананасот се сечат на коцки со слична големина како и пелешкото .
четврт чекор :во вок тавата каде претходно се пржеше пилешкото се истура пополека пиперката , кромидот и ананасот ( се препржува околу 30-60 секунди ) , потоа се прелива со сос кој се приготвува (оцет+шекер+кечап и масло од сусам )
Се промешува се заедно околу 1 мин , потоа се додава пилешкото и се заедно се пржи неколку минути (3-4)
една минута пред да завршите додавате претходно спремено ( вода 5 лажилки со две лажички пленкарно брашно) .
Се заедно мешате уште една минута , и потоа е спремно за служење .

Лиценца: Криејтив Комонс - Наведи извор - Некомерцијално - Сподели под исти услови