Испечати

Слатко кисело пилешко

Слатко кисело пилешко

Состојки

 • 1/2 кг пилешки гради
 • 60 грама пченкарен скроб
 • 1 парче зелена пиперка (бабура)
 • 4 парчиња ананас
 • 1 парче кромид (среден )
 • 3 лажичка оцет
 • 4 лажички кечап
 • 4 лажички шекер
 • 5 лажички вода
 • 2 лажички пченкарен скроб
 • 1/2 лажичка масло од сусам
 • 4 шољи сончогледово масло

Подготовка

прв чекор : го сецкате пилешкото на еднакви коцки, го мешате со 64 грама пченкарно брашно
втор чекор:се загрева вок тава со масло за пржење на 200 Ц и потоа се ставаат коцките пилешко да се запржат ( не подолго од 1 мин ) Откако ке добијат румена боја се вадат на цедилка или на салфетка за да се исцеди маслото од нив .
трет чекор :пиперката , кромидот и ананасот се сечат на коцки со слична големина како и пелешкото .
четврт чекор :во вок тавата каде претходно се пржеше пилешкото се истура пополека пиперката , кромидот и ананасот ( се препржува околу 30-60 секунди ) , потоа се прелива со сос кој се приготвува (оцет+шекер+кечап и масло од сусам )
Се промешува се заедно околу 1 мин , потоа се додава пилешкото и се заедно се пржи неколку минути (3-4)
една минута пред да завршите додавате претходно спремено ( вода 5 лажилки со две лажички пленкарно брашно) .
Се заедно мешате уште една минута , и потоа е спремно за служење .