Подготовка:

1. Прво во топлото млеко го ставаме квасецот, шеќерот и лажиче брашно. Промешуваме и оставаме да се активира.
2. Потоа во вангличка се ставаат остаток на шеќер, сол, ванила со цимет, маст, тиква, јајце. Се промешува и постепено се додава брашно. Се замесува мазно и нелепливо тесто. Се покрива и се остава да се дуплира.
3. Во тенџере се ставаат афионот, шеќерот, ванилата, млекото и на тивко се вари 3,4 минути да се згуснe. Се додава мармалад.
4. Од стасаното тесто се сучи правоаголна кора која се премачкува со филот. Се витка ролат. Се поставува во долгнавест калап, обложен со хартија за печење. Се остава да кисне 30,40 минути.

Е сега како да ми дојде многу мастраф, можеби требаше 2 помали векни да направам. Јас направив една ама ја печев подолго, беше голема. Испечено се става на решетка да се излади, па се сече на парчиња.

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Сите права се задржани