Шлагот матете го со постојано додавање на ладното млеко. Да бидам искрена не знам точно колку млеко, ама отприлика околу 300мл. Кога убаво ќе се избие во шлагот додадете го и претходно растворениот желатин со водата. Уште еднаш убаво изматете и турете го во каков сакате калап. Јас го ставив до долг калап. Оставете го во замрзнувач околу 1 час. Пред да го ставите во фрижидер стопете го чоколадото и потурете одозгора. Кога ќе се стврдние за да можите да сечите парчиња, потурете слатко од вишни и уживајте.

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Криејтив Комонс - Наведи извор - Некомерцијално - Сподели под исти услови