Испечати

Сладолед со слатко од вишни

Сладолед со слатко од вишни

Состојки

  • 500гр. шлаг пена
  • 1 кесичка желатин
  • 100гр. црно чоколадо
  • слатко од вишни
  • 3-4 лажици вода
  • 300мл. ладно млеко

Подготовка

Шлагот матете го со постојано додавање на ладното млеко. Да бидам искрена не знам точно колку млеко, ама отприлика околу 300мл. Кога убаво ќе се избие во шлагот додадете го и претходно растворениот желатин со водата. Уште еднаш убаво изматете и турете го во каков сакате калап. Јас го ставив до долг калап. Оставете го во замрзнувач околу 1 час. Пред да го ставите во фрижидер стопете го чоколадото и потурете одозгора. Кога ќе се стврдние за да можите да сечите парчиња, потурете слатко од вишни и уживајте.