Овој рецепт го меркав уште пред темата и се поклопи во исто време. Интересно е што несакајќи по грешка од него изведив две верзии, па така и онаа по грешка испадна доста солидна. Прво ќе го опишам оригиналот кој оди без махлеб, а потоа во дополнение и верзијата која ненамерно со грешка испадна скоро како да јадиш козињак.

Истурете го кондензираното млеко во садот за месење. Во каначето наполнете топла вода. Пола истурете ја во млекото, а во останатата половина ставете го квасецот со прстофат шеќер и оставете да се активира.

Истурете го активираниот квасец во садот за месење и во истото каначе измерете половина масло, па и него додајте го во садот.

Ставете ги јајцата и махлебот (доколку имате и сакате) и измешајте ги сите состојки заедно. Потоа додадете сол, измешајте и почнете со додавење на брашното. За почеток мешајте со лажица, а потоа со рака. Постапката секако можи да ја работите и во миксер.

Брашното не е пресудно. Можи да ви влези помалку или повеќе. Тестото секако ќе треба да е меко и по малку да лепи на рацете. Ќе работите со набрашнување на рацете или со намрсување. Намастени раце со маргарин одлично се покажаа за овој процес.

Измесеното тесто покријте го и остевете го да се дуплира половина час.

Потоа правете топчиња кои ќе ги редите во премачкана тава со маргарин. Не ги правете многу големи, нарастуваат. Покријте ги и оставете ги повторно да нарастет уште половина час.

Нараснатите топчиња премачкајте ги со жолчка и печете ги на 190С додека заруменат одозгора. Потоа покријте ги со хартија или алу фолија и допечете ги покриени додека во собата не ви замириса на убавината од рерната.

Грешката испадна кога заборавив да ставам јајца : ) Првиот пат излегоја тули : ) Решив одново да ја правам и повторно јајцата не ми идат во „кадар“, па така додадов уште едно каначе вода и се си дојде совршено. А оваа верзија мене лично повеќе на козињак ми асоцираше на вкусот иако без јајца. Махлебот го ставив во погоре опишаната, но чинам во оваа уште посовршено ќе беше.

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Криејтив Комонс - Наведи извор - Некомерцијално - Сподели под исти услови