Прво црниот домат го лупиме. Го сечиме на кругови со дебелина одприлика на 5 мм. Секое кругче го посолуваме со сол. Оставаме така да одстојат 15 минути. Потоа со хартиена салфета ја собираме течноста која ја пуштил доматот. На половина количина домати ставаме парче моцарела и ливче босилек по желба. Поклопуваме со друго парче црн домат. Вака подготвените сендвичи прво убаво ги валакме во брашно, па во јајце, па во презла. Пржиме на умерен оган да заруменат. Ги редиме на хартиени салфети, и за кратко ги послужуваме топли со добар аперитив.