На месото му ставаме бибер и сол од двете страни, потоа го биеме со чук. Откако ќе го избиеме, лентите кашкавал и сланина ги мотаме околу месото. Ги поливаме со малку црвено вино(може но и не мора)потоа ги ставаме во ререна загреана на 220 степени половина час. Откако убаво ќе поруменат ги ставаме во чинија можеме да ги сервираме и со пире. На здравје

Лиценца: Криејтив Комонс - Наведи извор - Некомерцијално - Сподели под исти услови