Ова се состојки за една доза од тортатат која е шнит. Јас ја зголемив дозата направив дупла мера од кремот а пандишпанот го направив со 12 јајца.

1. Се матат јајцата заедно со шеќерот. Постепено се додава врелата вода и пак се мати со миксер. Се додава брашното заедно со пецивото и мелените ореви. На крајот се додава какаото. Се пече во тава. плех од рерна на 200С  25мин. Се оладува кората и се попрскува со млеко.

2. Крем- се топи шеќерот на тивок оган. Кога ќе се стопи се додава млекото и се остава да врие додека се стопи карамелот од шеќер. Во него се вари пудингот и се остава да олади.Се миксира настрана маргаринот заедно со шеќерот до крем смеса. Потоа се соединуваат двете состојки и на крајот се додава белото чоколадо и мелените ореви.

3. Се филува кора- крем па кора- крем па кора. Најгоре доага фондан и украс. Најгоре ставив торта касато и обликував книга. Тортата е многу вкусна.

Наздравје!!!

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Сите права се задржани