Тиквичките измијте ги и исечете ги на тенки ленти.
Булгурот попарете го со врела вода и оставете го да набубри.
Сланината и кромидот ситно исечкајте ги и испржете ги на малку масло.
Во меленото месо ставете зачини по вкус, додајте го исцедениот булгур и сланината со кромидот. Убаво измесете ја смесата.
На секоја лента од тиквичките ставете по 1 лажица од месото и свиткајте во ролатче. Наредете ги сите во земјена тава. Одозгора прелијте ги со доматите и малку масло, покријте ја тавата со алуминска фолија и ставете ја да се пече отприлика 1 час. На крајот извадете ја фолијата за да се запечат малку одозгора.
На здравје!

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Криејтив Комонс - Наведи извор - Некомерцијално - Сподели под исти услови