1. Киноата сварете ја во зовриена вода 15-20 минути. Исцедете ја и заедно со исплакнатиот и исцеден грав ставете ја во длабока чинија.
2. Пиперките, празот и доматот исечкајте ги и додадете ги во садот. Доколку се одлучите за домат во салатата, не ставајте киселина и обратно. Јас имав едно многу мало, па трпеше да додадам и киселина.
Се убаво измаешајте. Додадете ги солта, зачините и маслото и повторно убаво измешајте.
Оставете ја салатата половина час да се соеднинат вкусовите во состојките и потоа уживајте.

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Сите права се задржани