1. Свежите печурки се зачинуваат со сол, мелен бибер, лут буковец и куркума и се пропржуваат кратко во маслиново масло, а потоа се тргаат настрана.

2. Во истата тава се пропржуваат парчињата чадена шунка (сосема кратко).

3. Краставицата и доматот се сечат на помали парчиња, се додаваат печурките и чадената шунка и се заедно се прелива со маслото во кое се пржеа печурките и шунката.

4. На крај салатата се наросува со ситно сецкан магдонос.

5. Салатата се сервира со прелив кој се добива со мешање на горенаведените состојки.

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Сите права се задржани