1. Се вари пченката кратко. Сусамот се пропржува без масло. Кога ќе олади пченката и сусамот се мешаат со крем сирењето и павлаката .На крајот се додава грашокот и се посолува по вкус.

ПС. Може да не се додава грашокот во оваа салата. Може да биде само со сусам и пченка. Или пак да се додаде и по 2 лажици мајонез. Јас ја направив како што е напишан рецептот.

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Сите права се задржани