1. Пченката се вари со вода и откако ќе биде обарена, се цеди од водата и потоа се враќа на огин да се повари уште малку во млеко
2. Вргањот ситно се сечка и се пропржува во Делимано триологија тава со една капка масло, да омекне целосно
3. Откако ќе се изладат пченката и вргањот се соединуваат и им се додава павлаката, мајонезот и зачините
4. Салатата се служи откако добро ќе се излади во фрижидер

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Сите права се задржани