1. Пилешкото месо и јајцата ги вариме.
2. Исто така компирите и морковите се варат со лушпа, потоа се лупат.
3. Кашкавалот го рендаме.
4. Наведените состојки ги сецкаме на ситни парчиња и ги посолуваме , потоа ги промешуваме заедно со мајонез.

По желба кашкавалот може да се сецка на коцки.

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Сите права се задржани