Испечати

Салата со пилешко и ананас

Салата со пилешко и ананас

Состојки

  • 500 гр пилешко
  • 350 гр конзервиран ананас
  • 4 јајца
  • 4 компири
  • 250 гр кашкавал
  • 3 моркови
  • по потреба мајонез
  • по вкус сол

Подготовка

1. Пилешкото месо и јајцата ги вариме.
2. Исто така компирите и морковите се варат со лушпа, потоа се лупат.
3. Кашкавалот го рендаме.
4. Наведените состојки ги сецкаме на ситни парчиња и ги посолуваме , потоа ги промешуваме заедно со мајонез.

По желба кашкавалот може да се сецка на коцки.