Подготовка:

1. Сварете ги компирите со лушпа. Откако ќе се подоладат излупете ги и исечете на коцки.
Ставете ги во длабок сад.
2. Додајте ја келерабата исечена на коцки, сецканите млади кромидчиња и никулците. Посолете и наросете повеќе бибер. Додајте го мајонезот и убаво измешајте.

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Сите права се задржани