1. Цвеклото се пече и се ренда изладено на најситната страна од рендето.

2. Сусамот се запечува во тава на оган неколку секунди и се трга од оган.

3. Пилешкиот стек се вари со малку сол, се изцедува од водата и се сецка изладен на ситно.

4. Сите состојки се мешаат заедно и се служи декорирана со маслинки.

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Сите права се задржани