Еве еден здрав рецепт за салата која можете да ја комбинирате со секаков вид на месо. Комбинацијата на брокула и кари е прекрасна.

Во поголемо тенџере зовривате вода со 1 лажичка сол, откако ќе зоврие ја додавате брокулата разделена на цветови и обарувате само 5-6 мин.
Брокулата ја вадите од водата со решетка оставате да се излади и додавате масло, оцет, лукчето истегано со алатка или ситно сецкано и зачин кари по желба. (јас ставам повеќе овој зачин да доминира).

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Криејтив Комонс - Наведи извор - Некомерцијално - Сподели под исти услови