Едноставна, брза и лесна салата, омилена кај љубителите на печурки.
Печурките се плакнат од водата во која биле во теглата и се оставаат да се варат во вода, а магдоносот се сецка ситно. Кога ќе истинат печурките се заедно се меша се додава сол по вкус.
Се додаваат и 2-3 чешниња лукче и се заедно се меша.
Се остава да се изедначи вкусот. Се остава во фрижидер

Лиценца: Сите права се задржани